Перший візит до стоматолога
Від успішності першого візиту дитини до стоматолога багато що залежить.
Задля психологічного комфорту маленьких пацієнтів лікарі радять ще до першого лікування прийти до клініки на знайомство, дати можливість дитині призвичаїтись, усе роздивитися та знайти контакт із лікарем. На перший лікувальний прийом варто прийти заздалегідь, аби дитина змогла адаптуватися, розслабитися та почувала себе максимально комфортно.
Лише у тому випадку, коли маленький пацієнт довіряє лікарю, та не матиме страху перед незрозумілими місцем та процедурами, лікування пройде максимально ефективно не тільки у стоматологічному плані, але й психологічному теж – здорові зуби та здорова психіка, жодного страху до лікарів – запорука ідеальної посмішки у майбутньому!
Важливо налаштувати дитину на візит до стоматолога.
Лікування карієсу у дітей
Перші ознаки дитячого карієсу
Зазвичай захворювання вражає відразу декілька зубів. З’являються білі або жовті цятки на емалі, найчастіше на зовнішній стороні.
Дитина не помічає жодних змін у ротовій порожнині, тому вона не скаржиться батькам на дискомфорт. Але якщо каріозних уражень стає більше, з’являється біль при жуванні твердої їжі або вживанні гарячих чи холодних напоїв.
Батькам треба терміново організувати похід до дитячого стоматолога, якщо малюк став надмірно акуратно жувати або відмовлятися від їжі, з’явився неприємний запах із рота. Чим раніше звернутися по допомогу, тим швидше лікар усуне проблему.
Початковий етап розвитку хвороби можна зупинити простими, але дієвими способами. Зараз у дитячій стоматології використовують ефективніші методи:
- ремінералізувальна терапія(зубну емаль обробляють спеціальними препаратами, які відновлюють пошкоджені ділянки та не дають карієсу розвинутися далі);
- локальна флюоризація(емаль просочують складом, який проникає глибоко в тверді тканини зуба, твердне і спиняє розповсюдження бактерій, що викликають карієс).
Лікування молочних зубів
Міф про те, що молочні зуби не потрібно лікувати, вже давно спростований. Трапляється таке, що навіть дитячі зуби потребують пломбування.
Через те, що карієс сильніше впливає на м’які молочні зуби, руйнівний ефект може бути непередбачуваним не тільки для зубів, а й для всього організму дитини. Хвороботворні бактерії знижують загальний імунітет і малеча може частіше хворіти на різні інфекційні захворювання.
Догляд за молочними зубами
Важливо розуміти, що доглядати за молочними зубами потрібно не менш ретельно, ніж за корінними: чистити 2 рази на день 3-5 хвилин та проходити профілактичні обстеження раз на півроку. Привчайте дитину до правильного догляду за зубами змалечку!
Дитяча ендодонтія
Існує хибна думка, що в молочних зубках немає нервових закінчень. Проте це не так, адже у молочних зубах є кореневі канали та нервові закінчення, а профільні фахівці – дитячі стоматологи, займаються їхнім лікуванням.
Показаннями до лікування кореневих каналів у дітей є:
- пульпіти – запалення внутрішньої тканини зуба;
- періодонтити – запалення сполучної тканини між коренем зуба і кістковою лункою.
Раніше дитячі лікарі надавали перевагу видаленню зуба з пульпітом чи періодонтитом. Проте раннє видалення зубу шкодить формуванню здорового прикусу, адже зазвичай у лунці після випадання молочного швидко прорізується постійний зуб, який частіш за все опиняється не на своєму місці. Коли ж постійний зуб ще не прорізався, а ясна заростають, то зуби можуть рухатись і нахилятися, а це може бути перешкодою для росту постійного зуба. Тому збереження молочного зуба є дуже важливим для здорового та естетичного прикусу у дорослому житті.
Як проходить дитяче ендодонтичне лікування?
Критерії визначення способу лікування:
- глибина ураження – від цього залежатиме, чи видалятиметься нерв;
- вік дитини – план коригується в залежності від того, коли почнеться заміна зубів.
Нерв можуть ампутувати (частково видалити) чи екстерпувати (повне видалення), кореневі канали обробляються та пломбуються. Таке лікування може проводитися під місцевим знеболенням, або ж під седацією. Показанням для проведення седації є:
- малий вік дитини;
- довготривалість лікування;
- фізичні чи психічні особливості дитини;
- алергія на анестетики.
Дитяча ортодонтія
Неправильний прикус у дитини – доволі розповсюджена проблема. Батьки вирішують розпочати лікування у підлітковому віці, коли у дитини вже будуть усі постійні зуби, проте стоматологи-ортодонти радять прийти на консультацію значно раніше, відразу як ви помітите наступні симптоми у дитини:
- скупченість зубів;
- випирання назовні чи всередину окремих зубів;
- неможливість зімкнути зуби;
- великі проміжки між зубами.
Чи впливає на здоров’я неправильний прикус?
Батьки повинні розуміти, що окрім проблем із зовнішнім виглядом посмішки дитини, нерівні зуби можуть спровокувати серйозні проблеми зі здоров’ям:
- карієси, запалення ясен та навіть втрату зубів;
- проблеми з дихальними шляхами;
- захворювання шлунково-кишкового тракту.
Коли вперше привести дитину до лікаря-ортодонта?
Лікарі радять вперше завітати до стоматолога-ортодонта у віці 5-6 років, коли у дитини проріжуться молочні зуби (якщо ви не помітите проблем з прикусом раніше). У цьому віці лікар зможе оцінити стан прикусу, спрогнозувати зміни зубного ряду та підібрати ефективне лікування.
Як лікар-ортодонт лікує прикус у дітей?
Діти та батьки асоціюють ортодонтичне лікування виключно з брекетами, проте в арсеналі лікаря-стоматолога значно більше інструментів, які будуть ефективними в залежності від анамнезу маленького пацієнта, віку та інших умов для лікування.
Апаратне лікування прикусу у дітей – це виправлення зубного ряду за допомогою знімних та незнімних конструкцій.
Знімні конструкції для ортодонтичного лікування у дітей
Задача пластинок – розширити щелепу, щоб було вдосталь місця для росту зубів. Вони виготовляються індивідуально, за ними можна легко самостійно доглядати, адже дитина може зняти їх, щоб почистити. Проте варто розуміти, що вони ефективні лише, коли носяться постійно, якщо ж дитина часто знімає пластинки, то цим інструментом буде важко досягти результату.
Капи – індивідуально виготовлені конструкції, які поступово переміщують зубний ряд. Вони виготовляються з силікону чи пластмаси. Вони майже не помітні, проте їх недолік у тому, що дитина може порушувати дисципліну носіння, що сповільнює результати та знижує ефективність.
Брекети – найрозповсюдженіший метод лікування.
Вони ефективні, адже дитина самостійно не може зняти цю конструкцію, тому лікування відбувається 24/7.
за матеріалами (металеві, керамічні та сапфірові);
лігатурні та самолігуючі (мають більш естетичний вигляд та потребують рідших візитів до стоматолога).
Лікар разом з вами підбере найоптимальніше рішення для лікування брекетами – можна міксувати матеріали, підбирати їх зовнішній вигляд тощо.
Як довго триває ортодонтичне лікування брекет системи у дітей?
Цей процес доволі індивідуальний, він залежить від проблеми, з якою звертається маленький пацієнт. Проте своєчасний початок лікування може значно скоротити його тривалість.